Zniesienie limitów do lekarzy specjalistów skróci kolejki

Od 1 lipca nie obowiązują limity do lekarzy specjalistów w opiece ambulatoryjnej. Oznacza to, że od tej daty NFZ powinien zapłacić za każdego chorego, który pojawi się w gabinecie lekarza specjalisty. Pieniądze na ten cel zostały już zabezpieczone w planie finansowym NFZ .

Zniesienie limitów w opiece ambulatoryjnej będzie dotyczyć wszystkich pacjentów, zarówno w zakresie porad zachowawczych zabiegowych, jak i badań diagnostycznych kosztochłonnych takich jak np. kolonoskopia, gastroskopia.

Czy zatem kolejki do specjalistów zaczną się zmniejszać? Prawdopodobnie tak, ponieważ niektóre placówki medyczne mają duże rezerwy w zakresie możliwości udzielania większej ilości świadczeń. Do tych placówek już obecnie kolejki są mniejsze. Zniesienie limitów spowoduje zwiększenie udzielania świadczeń przez mniejsze i bardziej sprawne organizacyjnie placówki – zwłaszcza zlokalizowanych w mniejszych miejscowościach. Miejmy nadzieję, że dzięki tym zmianom pacjenci będą mogli szybciej dostać się do specjalisty czy na specjalistyczne badania diagnostyczne.