NFZ uruchomił Teleplatformę Pierwszego Kontaktu

platforma TPK

Poziom naszej opieki medycznej wyraźnie idzie w górę. Teraz już nie musimy zamawiać płatnej teleporady medycznej. Świadczenie takie możemy ją otrzymać bezpłatnie w ramach leczenia NFZ. Wystarczy zadzwonić na bezpłatną infolinię 800 137 200. Niestety infolinia działa poza godzinami pracy lekarzy rodzinnych, w weekendy oraz święta. Z platformy mogą korzystać również osoby niesłyszące a porady udzielane są w kilku językach.

Wielu klientów potrzebuje konsultacji lekarskiej w nocy lub w dni wolne od pracy, gdy przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej są nieczynne. Teraz otrzymanie takiej pomocy jest znacznie łatwiejsze.  

Udostępniona przez NFZ infolinia służy pacjentom, w sytuacji nagłego zachorowania lub konieczności wystawienia np. e-recepty, gdy poradnie POZ już zakończyły pracę oraz w weekendy i święta. Porad medycznych udzielają wysoko wykwalifikowani medycy. 

Dokładny czas pracy infolinii to: od poniedziałku do piątku, w godzinach od 18.00 do 8.00 oraz  całodobowo w sobotę, niedzielę i święta.

Teleplatforma Pierwszego Kontaktu obsługuje rozmowy w języku polskim oraz w kilku językach obcych: angielskim, rosyjskim i ukraińskim.

W trakcie rozmowy, w razie potrzeby, personel medyczny platformy może wystawić e-receptę, e-skierowanie lub e-zwolnienie. Wszystko cyfrowo i wygodnie.

Po przeprowadzonej rozmowie konsultant może zalecić:

  • wizytę w stacjonarnej placówce nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (NiŚOZ)
  • kontakt ze swoim lekarzem POZ
  • wezwanie karetki pogotowia –  w przypadku stwierdzenia stanu nagłego zagrożenia zdrowia i życia.

Jak wygląda konsultacja telefoniczna?

1. Na początku pacjent słucha komunikatu powitalnego i następnie wybra język, w którym będzie udzielana konsultacja.

2. W pierwszej kolejności z pacjentem połączy się pielęgniarka lub położna. Po sprawdzeniu danych pacjenta  przeprowadzi ona wywiad niezbędny do oceny stanu zdrowia pacjenta. W czasie rozmowy pacjent może liczyć na profesjonalną konsultację i ewentualnie wystawienie e-recepty.  

3. Jeśli pielęgniarka lub położna uzna, że pacjent potrzebuje dalszej konsultacji, wówczas przekieruje połączenie  do lekarza.

4. W czasie rozmowy z lekarzem pacjent otrzymuje poradę i może także otrzymać e-receptę, e-skierowanie lub e-zwolnienie. W razie konieczności lekarz zaleci wezwanie karetki pogotowia.